Sıra Dışı Projelerin Adamı:Elon Musk

“Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu onu planlamaktır.”der Peter Drucker.Peki ama geleceği nasıl planlarız?Bu o kadar kolay bir iş değil aslında.Bu yüzden ki dünyayı etkileyen kişi sayısı sayılı.Bir şeyleri farklı yönüyle görebilmek,bir şeylerin farkına varabilmek.Bu beceriler doğuştan gelen beceriler değiller.İşte bu becerilere sahip,geleceği planlayabilen ve son 20 senede dünyayı ciddi anlamda etkileyen birisi Elon Musk.

Çocukluk Dönemi

Girişimcilik alanında son yılların idol ismi olan Elon Musk,28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Pretoria şehrinde dünyaya geldi.

Elon Musk küçükken içine kapanık bir çocuktu.Babası Elon hakkında “Her zaman içe dönük bir düşünür olmuştur”demiştir.

Küçük Elon Musk

Küçüklükten Gelen Merak

Küçük yaşlarda kendi kendine yazılım programlamayı ve kodlamayı öğrendi.12 yaşında Blastar adlı uzay oyununu geliştirdi ve bunu 500 dolara sattı.(12 yaşındaki bir çocuk için çok iyi para.)

Blastar

Eğitim Serüveni

1988 yılında 17 yaşındayken Güney Afrika ordusunda askerlik yapmamak için evinden ayrıldı ve Kanadaya taşındı.İki yıl Queen’s üniversitesinde okuduktan sonra Pennsylvania Üniversitesinde işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrıldı.

Eğitimi sırasında geleceği en çok etkileyecek sorunlar hakkında düşünüyor ve araştırmalar yapıyordu.Sektör olarak girmek istediği 3 alanı bu araştırmaları sonucunda belirledi.Bunlar internet,temiz enerji ve uzaydı.

Musk 1995’de Stanford’da uygulamalı fizik ve malzeme bilimi alanlarında yüksek lisansa başladı.

İlk Girişim

Bir süre sonra kardeşi Kimbal Musk ile Zip2 projesine başlamak için okulu bıraktı.Zip2,yeni organizasyonlar için çevrimiçi içerik yayımlama yazılımıydı.Musk kardeşler bu projeyi 1999 yılında 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi karşılığı Compaq firmasına sattı.

PayPal Dönemi ve SpaceX

Elon Musk yine aynı sene çevrimiçi ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı.2000 yılında açık arttırma sistemi olan Confinity ile X.com birleşti ve PayPal oluştu.PayPal de bir online ödeme sistemiydi.Aynı zamanda 6 Mayıs 2002 tarihinde SpaceX firmasının temellerini de attı.

PayPal 3 Ekim 2002 tarihinde eBay’a 1.5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satıldı.Elon Musk ise bu miktarın 165 milyon dolarlık kısmını aldı.

Elon Musk kazandığı paradan sonra uzay çalışmaları ile ilgili hayallerinin gerçekleşme zamanı geldiğini düşündü ve parasının büyük bir kısmını yatırım olarak önceden temellerini attığı SpaceX firmasına yatırdı.

Artık ciddi çalışmaların başlama zamanı gelmişti.Bunun için roket teknolojisini kullanmaya karar verdiler.Lakin Elon Musk’ın hayalleri çok daha büyüktü.Sadece başlangıç lazımdı.

Uzay Hayallerine Giden Yol

Her şeyden önce kendilerine roketler lazımdı.Bunun için daha önce kullanılmış Rus roketlerine talip olan Musk,Ruslardan tanesi için 8 milyon dolar gibi bir sayı duyunca geri adım attı.Bu sayı çok fazlaydı.

Firmanın amacı ise uzay çalışmalarını daha uygun fiyatlı ve verimli gerçekleştirmekti.Bunun sonucunda Elon roketleri kendileri üretmesi gerektiğini düşündü.Nitekim öyle de oldu.

Falcon 1 Serisi

İlk üretilen roketin adı Falcon 1 idi.Art arda gerçekleşen 3 fırlatma denemesi başarısızlıkla sonuçlandı.Bunun firmaya etkisi çok büyüktü.Ellerinde sadece tek fırlatma yapabilecek kaynakları kalmıştı.Başarısız olursa firma kapanma eşiğine gelecekti.

4. ve 5. denemeler başarı ile sonuçlandı.Böylece mevcut maliyetin neredeyse onda biri fiyata bir roket üretip başarıyla uzaya göndermişlerdi.

Falcon 1

Falcon 9 Serisi

Falcon 1 ile yakalanan başarının ardından SpaceX dış taleplere yanıt vermeye başladı.Piyasada birçok firma daha ağır kaldırma kapasitesine sahip roket arıyordu.Bunun üzerine SpaceX bu talepleri de karşılayacak yeni projesini tanıttı:Falcon 9 serisi.

İlk Falcon 9 roketleri dünya yörüngesine 13.150 kg ağırlığına kadar yükleri taşıyabiliyordu.Yanma süresi ilk aşamada 170,ikinci aşamada ise 345 saniye idi.Fırlatma başına maliyeti ise 61.2 milyon dolardı.

Günümüzde 1.0 versiyonu artık faal değil.Yerine yakıt kullanım ve donanım açısından daha iyi olan 1.1 versiyonu kullanılıyor.Falcon 9 bu güne kadar 17 kere fırlatıldı ve bunların 16 tanesi başarı ile sonuçlandı.

Falcon 9 Fırlatma Anı

Yeniden Kullanılabilir Roketler

Biliyoruz ki fırlatmalar büyük paralar ile yapılıyor ve bunlar başarısızlık ihtimali olan çalışmalar.İşte SpaceX bu büyük fırlatma maliyetlerinden tasarruf etmek için yeni projeler geliştirmeye başladı.

Birinci,ikinci ve altıncı fırlatmalarda yeniden kullanım için denemeler yapıldı fakat her seferinde roketler okyanusa düştü.

18 Nisan 2014 tarihinde Falcon 9’un dokuzuncu denemesinde roketler okyanus üzerindeki bir platforma başarıyla iniş yaptılar.

İtici Roketlerin Tekrar İnme Anı

Falcon Heavy Uçuşu

Falcon Heavy,SpaceX tarafından tasarlanmış bir ağır yük fırlatma aracıdır.Yaklaşık 70 m uzunluğunda,dünya yörüngesine 64 ton yük taşıyabilen bir roket.

6 Şubat 2018 tarihinde Florida Kennedy Uzay Merkezi’nde başarılı ilk uçuş gerçekleştirildi.İlginç bir detay,Musk’un diğer şirketine ait bir Tesla aracı da bu roket ile birlikte başarıyla uzaya fırlatıldı.

Elon Musk ve Falcon Heavy
Test Anı

İtici Roketlerin Geri İnişi

İkiz yükseltici roketler aynı tarihte başarıyla geri iniş gerçekleştirdi.Ana yükseltici roketler Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü 1 ve 2. İniş alanlarına başarıyla indi.Roketin büyük gövdesi ise okyanusa çakıldı.

Sonuç:BAŞARILI

Tek Kelime ile Muazzam…

Tesla Motors

Tesla Motors,yüksek performanslı elektrikli araçlar üreten bir firma.Aslen 2003 yılında küçük bir grupla başlanan bu girişime Elon Musk ise 2004 yılında katıldı.Özellikle elektrik motorlarının gelişimine büyük katkıları olan firma,Musk’ın önderliğinde gelişmeye devam ediyor.

SolarCity

SolarCity,4 Temmuz 2006 tarihinde Peter ve Lyndon kardeşler tarafından güneş enerjisinin kullanımı ve yaygınlaşması amacıyla kuruldu.

Elon Musk ne alaka diye sorabilirsiniz hemen cevaplayalım.Musk bu iki kardeşin kuzeni.Çeşitli önerileri ile şirketin kurulmasına ve gelişmesine katkı sağlayan Musk,ardından yönetim kurulu başkanlığına seçildi.2016 yılında ise Tesla Motors ile birleşti.

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi,yenilenebilir temiz enerji fikri Musk’ın çok önem verdiği bir alan.Netice olarak SolarCity günümüzde ABD’de en büyük güneş paneli tedarikçisi haline geldi bile.Üstelik Tesla Motors ile ortak olarak Şarj İstasyonları projeleri mevcut.

Sıkı çalışma ve alınan risklerle insanların nerelere gelebileceğinin en güzel örneklerinden Elon Musk.Üçüncü başarısız denemeden sonra bu işten vazgeçebilirdi lakin büyük bir risk alarak devam etti.Günümüzde ise 44.2 milyar dolardan fazla serveti ile muazzam işler başarmaya devam ediyor.

“Başarısız olmak da seçeneklerimizden biri. Başarısız olmadıysanız henüz yeterince yenilikçi değilsiniz.”
Elon Musk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir