İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HAYATIMIZA YÖN VEREN KANUNLAR: MURPHY VE YHPRUM KANUNLARI

En sıcak yaz gününde elbise, şort giydiğinizde yağan yağmur. Gözünüze kestirdiğiniz güzel  bir dilim pizzanın siz tam alacakken başkası tarafından alınması ve bunun gibi daha bir çok talihsizlik Murphy Kanunlarının gerçek olduğunun bir göstergesidir. Peki nedir bu Murphy Kanunları, nasıl ortaya çıktı? Bu yazıda Murphy Kanunlarıyla alakalı bilgileri sizlerle paylaşacağım.

Murphy Kanunları

Murphy Kanunları, mühendis Edward A. Murphy Jr. tarafından ortaya atılmıştır.  Bu kanunlar 1949 yılında Amerikan Hava Kuvvetlerinin çarpışma testi projeleri sırasında Murphy’nin işleri sürekli yanlış yapan çalışan için ‘‘Bir işi yanlış yapmanın bir yolu varsa, bu adam onu muhakkak bulur’’ demesi ve John Strap’ın bunu komik bularak farklı hallere getirerek iş arkadaşlarına söylemesi ile oluşuyor.

Projeler için yapılan basın açıklamalarında bahsedilmesi ve bazı reklamlarda kullanılması ile Murphy Kanunları önce Amerika’da sonra da tüm dünyada büyük bir ilgiye yol açıyor. Bu ilgiden sonra Murphy Kanunları kitap haline getiriliyor ve Murphy Jr. dünya çapında bir ün kazanıyor. Murphy Kanunları aklınıza gelebilecek her konuyu kapsayacak kadar geniş kanunlardır.

Bazı örnek Murphy Kanunları:

  • “Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız, üzülmeyin geçer.”
  • “Çözülen her problem yeni problemler yaratır.”
  • “Ne zaman bir şeyden vazgeçseniz, vazgeçtiğiniz o şey size geri gelir.”
  • “Bir şeyin olma olasılığı, isteme olasılığı ile ters orantılıdır.”

Yhprum Kanunları

Peki olumuz olaylar için kanunlar olur da bu olumsuz olayların tersi için kanunlar olmaz mı? Yhprum Kanunları denen kanunlar, Murphy kanunlarının tersi olarak bilinir. Yhprum Kanunlarına göre eğer en ufak olumlu bir ihtimal varsa, gerçekleşir.

Bazı örnek Yhprum Kanunları:

  • ‘’Bir şeyin olma ihtimali varsa muhakkak olur.’’
  • ‘’Çalışabilen her şey çalışır.’’
  • ‘’Çalışmayan sistemler bile bazen çalışır.’’

Murphy ve Yhprum kanunlarını Yin ve Yang olarak düşünebiliriz. Birisi olumsuzluğu, kötü sonuçları anlatırken öteki olumlu ve iyi sonuçları anlatır, ve bu iki kanun da birbirini dengeler. Bu iki kanun optimistliğin ve pesimistliğin birer sonucudur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir