İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Günümüzün Pazarlama Yöntemi:Influencer Marketing

Gelişen teknoloji ile birlikte daha kolay ulaşılabilen internet insanların hayatlarını değiştirmeye devam ediyor. Küçük ceplerimizden tüm dünyaya erişim sağlama imkanı tanıyan bu fırsat önü alınamaz bir şekilde büyüyen sosyal platformlarda kişilere eğlencenin yanında çeşitli olanaklar da sağlıyor. Yapılan son araştırmalara göre sosyal medya kullanımı 3.8 milyar kişi gibi devasa bir toplulukla çığ gibi büyümeye devam ediyor.

Influencer Marketing Nedir?

İnsanlar artık fikirlerini, gezip gördükleri yerleri ya da özel hayatlarını paylaşmanın yanı sıra elde ettikleri etkileşimleri kendilerine kazanç olarak dönüştürebileceği çeşitli iş birliklerle profillerini düzenliyor. Bu da son yılların yükselen ve “Influencer Marketing” olarak tanımlanan yepyeni bir meslek dalını doğurdu.

Meslek başlığında değerlendirmek kullanıcıları ikiye bölse de arz-talep çerçevesinde gerçekleştirilen, vergileri ödenen ve ciddi gelirler elde edilen bu durumun başka bir kategoride değerlendirilemeyeceği aşikâr. Türkçede “içerik üreticisi” olarak karşılık bulan influencerlar çeşitli sosyal medya platformlarında azımsanmayacak bir takipçi kitlesine sahiptir ve içerik üreterek insanları ilgi alanları doğrultusunda yönlendirme gücüne sahiplerdir. Giyimden sağlığa, kişisel bakım ürünlerinden tatil yerlerine kadar hedef kitleyi harekete geçiren ve şaşırtıcı bir şekilde güven duygusu da aşılayabilen bu sektörün gelecek yıllarda eğitimi bile verilebilir.

Kullanıcıların beklentilerinde samimiyet, güven ve deneyim gibi özellikler aradıkları influencerlar dijital ortamlarda pazarladıkları ürünlerinde bu niteliklerle birlikte tetikledikleri güven duygusu ile insanlarda teminat oluşturuyor. Son yıllarda reklam şirketlerinin televizyon reklamlarından çok influencerlar aracılığıyla yapılan ürün tanıtımlarına daha çok bütçe ayırması bile sanal pazarlamanın ne denli büyük bir kitleye hitap ettiğini açıkça gözler önüne sunuyor. Yine çeşitli marka işbirlikleri ve ödüllerle influencerlar hem teşvik ediliyor hem de topluma büyük bir hızla kazandırılmaya devam ediliyor.

Diğer bir açıdan çeşitli zaman aralıklarında Instagram üzerinden düzenlenen çekilişler ile hem markalar hem de influencerlar ihtiyaçları olan etkileşimleri elde ediyor. Ancak kısa yoldan kolay para kazanma olarak görülen bu durum toplumun ciddi bir bölümünün eleştirel oklarına maruz kalıyor. Özellikle genç arkadaşları maximalist bir yaşam tarzına özendirdikleri ve tüketim çılgınlığını besliyor oluşu en çok rahatsızlık duyulan konulardan biri.

Yine yapılan araştırmalara göre bir influencerın her 6 paylaşımından 1’inde reklam yapması gerekiyor. Kaldı ki eğer Instagram üzerinden bir pazarlama söz konusuysa bu sayının hikayelerde daha yüksek olması beklenir. Belli dönemlerde , indirim günleri gibi , “yukarı kaydır” akımı ile daha da artan bu sayı ile influencerlar, takipçi kitlesinin isteklerinden çok, “daha çok satış – daha çok para – daha çok bana” gibi çıkılmaz bir döngüye girip insanları gereksiz tüketime yönlendirmek gibi zararlı tutumlar sergiliyor. Ayrıca sık sık görülen reklamlar ve ürün tanıtımları bir noktadan sonra kullanıcıları “asıl amaçtan uzaklaşma” gerekçesiyle profilden uzaklaştırıyor.

Her ne kadar influencerlar işlerinin bu olduğunu söyleseler de “Abartının yersiz olduğu yerde kişi görevinden uzaklaşır ve kâr amacı güdeyim derken bencil bir yola sapar” felsefesini benimseyen kullanıcılar arasında zaman zaman tartışmalar ortaya çıkmakta

Öte yandan insanlara deneyimlerini aktaran ve işini doğru bir şekilde yapanlar sayesinde hedef kitlesine çeşitli konularda fikir vermek ve onlara öncü olmak gibi olumlu yanlardan da bahsedilebilir. Talep üzerine oluşturulan linkler sayesinde tek tıkla ihtiyaçlarına çabasız bir şekilde ulaşan kitle için büyük bir fırsat bu. Marka elçilerinin kolay ulaşılabilir olması, kullanıcıların onları sınıf farkı gözetmeksizin arkadaşı veya bir yakını olarak görmeleri bu pazarlama-kazanç döngüsünü besleyen en önemli faktörlerden birkaçı.

Özetle bu sektör günümüz dünyasının kaçınılmaz bir parçası olma yolunda başarılı bir şekilde ilerliyor. Neredeyse her alanın yavaş yavaş dijitalleştiği göz önünde bulundurulursa yükselmeye ve değer görmeye devam edeceğini kabul etmek hiç de yanlış olmaz.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir