İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gıda İsrafı

Dünya birçok küresel konuyla mücadele ediyor. Bunlardan biri de gıda israfı problemidir fakat günümüzde göz ardı edilmektedir ve arka planda kalmaktadır. Gıda israfı insanların bilinçsiz tüketim alışkanlığı veya satın alınıp tüketilmeyen birçok yiyeceğin çöpe atılmasından kaynaklanır. Peki gıda israfı konusu neden önemlidir?

Gıda israfı nedir?  Neden önemlidir?

Hızla büyüyüp gelişen dünyamızın nüfusu artıyor. Bu durumda tüketilmesi gereken yiyecek oranı da eş değerde artırıyor. Bir yandan açlık gibi hala çözülemeyen problemler varken diğer yandan artan nüfusu da gözden geçirirsek gıda israfı nedeniyle insanlığı büyük sorunlar bekliyor olacak. Çünkü beslenme insanların temel ihtiyaçlarından biridir ve gereklidir.

Ekolojist sayfasına göre, 2050 yılında dünyadaki nüfusun 9 milyardan fazla olması bekleniyor ve bu nüfusun beslenme ihtiyacını karşılaması için şu anki gıda üretiminin yüzde ellisinden daha fazlasına ihtiyaç duyacağız. Hepker (2014) BBC gazetesine yaptığı açıklamalarda ABD’de üretilen gıdanın %40 hiç yenmezken Avrupa’da ise çöpe atılan gıdanın her yıl 100 milyon ton olduğunu açıklamaktadır.

Dünya Gıda Güvenliği ve Beslenme raporuna göre dünya nüfusunun yaklaşık %10’u yani 690 milyon insan yeterli ölçüde beslenemiyor. Bu oranın 2030 yılında korona virüs salgını etkisiyle de 840 milyon olacağı belirtiliyor.

Yiyecek israfı sadece insanların açlıkla mücadelesini etkilediği düşünülebilir fakat gıdaları üretmek için harcanan enerji, harcanan su ve bu aşamalarda ortaya çıkan sera gazları küresel ısınma gibi çevre problemlerine sebep olmaktadır. Bu yüzden hem gelecek çevresel konuları önlemek için hem de dünyadaki açlık sınırını azaltmak için gıda israfı konusunda daha bilinçli olmalıyız.

Gıda İsrafının Nedenleri

Gıda israfının birçok nedeni vardır. Çoğu zaman, gıda israfı insanların gereğinden fazla yiyecek satın alması ile oluşur.  İnsanlar çok fazla yiyecek satın aldıklarında bunları tüketemeyebilirler ve nihayetinde bu yiyecekler çöpe atılarak çöplüklere ulaşır. Buralarda çevre için önemli derecede zararlı olan metan gazı açığa çıkarırlar. İkinci olarak, insanlar yiyecekleri uygun bir şekilde nasıl saklayacaklarını çoğu zaman bilmezler ve böylelikle yiyecekler tazeliklerini kaybederek kendilerini çöp kutularında bulurlar. Fazla porsiyonlama gıda israfının bir diğer önemli nedenidir. Gıda israfının sebeplerden birisi de etiket hatalarıdır. Birçok yiyecek geçmiş tarih nedeniyle bozulmadan atılmaktadır. Bu nedenle yiyeceği atmadan önce açıp bozulup bozulmadığına bakmak daha doğru bir seçenek olur.

Gıda İsrafını Önlemenin Yolları

Dünya genelinde her yıl üretilen gıdaların yaklaşık üçte biri israf edilmektedir ve bu israfın çevremize ve bizlere olan etkileri oldukça zararlı ve büyüktür. Ancak birkaç kolay çözüm yoluyla bu zararlı etkiler önlenebilir. İşte gıda israfını önlememizi sağlayacak bazı çözüm yolları:

 • Akıllı Alışveriş: İnsanlar çoğu zaman ihtiyaçları dışındaki yiyecekleri alma eğilimindedir. Bu da gıda israfına sebep olur. Gıda israfını engellemek için alışveriş yapılmadan önce gerekli malzemeleri içeren bir liste yapılmalıdır. Yapılan liste fazla yiyecek alınmasını önleyebilir.
 • Doğru Depolama: Gıdaların doğru teknik ve koşullarda depolanması kullanım ömrünü uzatır ve çöpe atılmasını engeller.
 • Kullanım Tarihi: Alınan yiyeceklerin son kullanım tarihlerine dikkat edilmelidir ve tüketim sırası kullanım tarihine göre ayarlanmalıdır. Örneğin buzdolabı düzenlenirken daha önceden alınmış yiyecekler ön taraflara yerleştirilip onların daha erken tüketilmesi sağlanırsa çöpe atılması önlenebilir.
 • Yaratıcılık: Evde bulunan yiyecekler tüketilmediğinde onları atmak yerine yaratıcı yöntemler kullanılarak gıdalar değerlendirilmelidir. Bu sayede gıda israfını engellenir.
 • Dondurucu Kullanımı: Yiyeceklerin bozulmasını engellemenin ve uzun süre saklamanın yani atılmasını önlemenin en iyi yolu dondurucu kullanmaktır.

Kullanılan Kaynaklar

1-https://www.dw.com/tr/bm-dünyada-690-milyon-insan-aç/a-54161571

2-https://www.rts.com/resources/guides/food-waste-america/

3-https://www.bbc.com/turkce/haberler/2014/07/140703_gida_israf

4-https://www.ekolojist.com/faydali-bilgiler/gida-israfi-ile-ilgili-bilmeniz-gereken-5-gercek/

5 Yorum

 1. Melike Yalçın Melike Yalçın 28 Ekim 2020

  Bilgilendirici olmuş tebrikler

 2. Bilo Bilo 31 Ekim 2020

  Maşallah ne kadar önemli bilgiler vermişsiniz

 3. Zülfiye Derin Zülfiye Derin 1 Kasım 2020

  Teşekkürler, faydalı bir bilgi olmuş.

 4. Derin Derin 1 Kasım 2020

  İçerik faydalı, teşekkürler

 5. Nur Çavdaroğlu Nur Çavdaroğlu 1 Kasım 2020

  Yemek israfı hakkında bilgi edinmek güzeldi, teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir