İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Geç Olmayan Değişiklikler:Yatay Geçiş Hakkında

 Merhaba, bu yazımda yatay geçiş ile ilgili topladığım bilgileri paylaşacağım. Öncelikle yatay geçiş konusu altında sorulması gereken sorulardan bahsedeceğim. Bu sorular “Neden yatay geçiş yapmak istiyorum?” “Nereye yatay geçiş yapmak istiyorum?” “Nasıl yatay geçiş yaparım?” şeklinde aklımıza gelmelidir. Daha sonra bunları cevaplamak için en uygun ortam beklenmelidir. Aksi durumlarda stres altında veya uzun uzun düşünecek vaktinizin olmadığı yoğun dönemlerinizde sağlıklı kararlar veremeyebilirsiniz.

 Direkt ilk sorudan cevaplamaya başlayalım. Neden yatay geçiş yapmak istiyorum? Çünkü beklentilerimle örtüşmeyen bir okulda olabilirim. Okulumu sevdiğim halde bölümümden memnun olmayabilirim. Beklentilerim zaman içinde değişmiş olabilir. Okuduğum şehirde bulunmak istemiyor da olabilirim. Maddi açıdan rahat olmayabilirim. Sağlık sorunlarımdan dolayı da yatay geçiş isteyebilirim. Bunun gibi birçok nedene sahip olabiliriz.  Nedenimizi belirlediysek kendimize ikinci soruyu sormamız gerekiyor. Nereye yatay geçiş yapmak istiyorum? Bu soruyu cevaplarken değişen beklentilerimizi bulmaya çalışmamız gerektiğini unutmamalıyız. Seçenekleri en aza indirmeliyiz ki gerçekten ne istediğimizi görelim. Bu soruyu da cevapladığımıza göre işin teknik kısımlarıyla ilgilenebiliriz. Bu aşamaya kadar karar vermede etkili olan bazı durumları konumuza uyarladım. Şimdi ise benim de içerisinde bulunduğum yatay geçiş döneminde, kafamızı kurcalayan en önemli soruyu sorma vaktidir.

Nasıl yatay geçiş yaparım?  Süreç şöyle işliyor. Öğrenciye iki farklı tip yatay geçiş hakkı tanınıyor. Bunlardan birincisi üniversiteyi kazandığınız yıl aldığınız yerleştirme puanı ile yatay geçiş yapabildiğiniz MERKEZİ yatay geçiş şeklidir. Diğeri ise yine yerleşme puanının dahil olduğu ama içinde genel not ortalamanızın da bulunduğu yatay geçiş şeklidir. Merkezi yatay geçiş üniversiteye başladığınız andan itibaren uygulayabildiğiniz bir geçiş yöntemidir. Hazırlık yılında bile yapılabilir. Genel not ortalaması ile yapılan geçişte ise 2 yıllık bölümlerde ilk ve son dönemde 4 yıllık bölümlerde ise birinci sınıfta ve son sınıfta imkan tanınmıyor. Geçiş başvurularını her üniversitenin kendi belirlediği son tarihe kadar üniversiteye ulaştırmanız gerekiyor. Daha sonra üniversiteler tarafından kabul gören başvuruların sahipleri hak kazandığı üniversiteye kayıt yaptırıyor. Bu süreç içerisinde istenilen belgelerde transkript olduğu için gittiği üniversite önceki bölümünde/üniversitesinde verdiği dersleri, derslerin içeriğinin aynı olması şartı ile geçti olarak kabul ediyor yani dersleri sayıyor.

Bir yatay geçiş durumu içerisinde bulunan üniversite öğrencisi olarak bildiklerimi aktarmaya çalıştım. Umarım yardımcı olmuşumdur. Sorularınızı yorum kısmında belirtebilirsiniz. 2020-2021 Güz dönemini evlerimizde değil sağlıklı bir şekilde sınıflarımızda, amfilerimizde geçirmemiz dileğiyle…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir